JAK ŻYĆ TU I TERAZ?

TRENIG UWAŻNOŚCI

Trening uważności to praktyka polegająca na świadomym i bezstronnym obserwowaniu swoich myśli, emocji, cielesnych doznań i otaczającego środowiska w chwili obecnej. To umiejętność skupienia się na tym, co dzieje się Tu i Teraz, z pełnym zaakceptowaniem tego, co się pojawia, bez osądzania czy oceniania. Jest to technika, która chroni nas przed popadnięciem w rutynę dnia codziennego. Powstrzymuje od wykonywania czynności automatycznie. Dzięki czemu możemy mieć kontrolę nad tym, w jaki sposób przeżywamy nasze życie oraz mamy szanse poprawienia jego jakości. 

Pamiętaj przeszłość już nie wróci, przyszłość dopiero będzie, dlatego teraźniejszość to jedyne, co masz. Wykorzystaj to!

 

Co zyskujesz dzięki treningowi uważności:

  • Zwiększenie świadomości: Dzięki regularnemu praktykowaniu uważności, uczysz się zauważać swoje myśli, emocje, reakcje i cielesne doznania bez automatycznego reagowania na nie. To pozwala zrozumieć swoje reakcje i zachowania oraz lepiej rozpoznawać, co się z Tobą dzieje. Zyskasz dzięki temu umiejętność lepszego rozwiązywania konfliktów oraz staniesz się bardziej opanowanym w krytycznych sytuacjach.
  • Akceptację: Trening uważności pomaga w rozwijaniu akceptującego podejścia do swoich myśli i emocji. Zamiast stawiać opór wobec negatywnych myśli czy emocji, stajesz się bardziej otwarty na ich istnienie i nie osądzasz ich jako „dobrych” czy „złych”. Akceptacja różnych przeżyć prowadzi do tego, że lepiej radzimy sobie z trudnościami i odzyskujemy kontrolę nad własnym życiem.
  • Redukcję stresu: Uważność może pomóc w zmniejszaniu stresu poprzez uczenie radzenia sobie z nim w zdrowszy sposób. Poprzez obserwację reakcji na stresujące sytuacje, masz możl iwość wybierania bardziej świadomych i skutecznych reakcji. Dzięki temu będziesz mógł podjąć niezbędne działania do przywrócenia równowagi.
  • Zwiększenie koncentracji: Regularna praktyka skupienia uwagi na jednym elemencie, takim jak oddech czy dźwięki, może wzmocnić zdolność koncentracji i skupienia się na zadaniach, co pozwoli Ci zwiększyć efektywność i produktywność, zarówno w życiu codziennym jak i zawodowym.
  • Większa obecność w życiu: Poprzez obserwację teraźniejszego momentu i bycie bardziej obecnym, możesz cieszyć się życiem bardziej intensywnie, zamiast być uwięzionym w myślach o przeszłości lub przyszłości. Pozwoli Ci to również być bardziej otwartym na doświadczenia i na to co przyniesie Ci nowy dzień. 

Uważność jest niezwykle ważnym elementem życia oraz wszystkich relacji. Jednak jak wiadomo nasza uwaga z łatwością ulega rozproszeniu. Wystarczy, że posiedzimy chwile w samotności, a nasze myśli już po kilku sekundach wędrują dookoła różnych spraw. Natomiast podstawą uważności na początku drogi jest skupienie się wyłącznie na naszym oddechu. Odrzucamy inne myśli i koncentrujemy się na wdechu oraz wydechu. Co dzięki temu zyskujemy? Umiejętność koncentracji na wybranym elemencie bieżącego doświadczenia! Dzięki tej umiejętności nic nam nie umknie, czas będzie płynąć dla nas wolniej, a reakcja na bodźce będzie bardziej świadoma oraz adekwatna do sytuacji.

Trening uważności możesz rozpocząć w każdym momencie. Nie potrzebujesz do tego specjalnego sprzętu, wystarczysz tylko Ty i Twoje myśli. Spróbuj zacząć od zrelaksowania się na kanapie czy w wygodnym fotelu i skupienia się na oddechu. Równie dobrym pomysłem będzie samotny spacer bez ograniczeń czasowych, podczas którego będziesz mógł skupić się na pięknych drzewach lub promieniach słońca. Nie przejmuj się, że początkowo myśli będą uciekać w różne zakamarki Twojego umysłu. Ważne jest aby do treningu uważności wnieść również pozytywną energię i motywację. Do rozwijania umiejętności niezbędna jest także samodyscyplina. Daj sobie czas, zaufaj sobie, a afekty treningów pozwolą Ci inaczej spojrzeć na Twoje życie i otaczający Cie świat. 

Jeżeli chcesz zacząć życie w uważności lecz czujesz, że potrzebujesz do tego wsparcia, zapraszam do kontaktu. Przejdźmy tę drogę razem .

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *